İstanbul AFR Ayarı

İstanbul Afr Ayarı ile ilgili olarak, sizlere konusunda uzman personellerimiz ile hizmet vermekteyiz. İstanbul’da AFR Ayarı yapan yetkili personelimiz aşağıdaki gibidir.

Mustafa Usta 

İletişim: 05321760294 

AFR Ayarı Ne Demektir?

AFR ( Air  Fuel Ratio): Yani hava -yakıt karışım Oranı’dır. Lpg Afr Ayarı, Aracınızın benzindeki hava – yakıt karışım oranlarının (Wideband (genişband) AFR sensörü yardımı ile) seyir halindeyken, farklı koşullarda, çeşitli devir aralıklarında ve yük altında kullanılarak, aracın LPG sisteminin Benzin sistemi ile birebir ayarlanmasıdır. AFR ayarı yapılmış araçlar Benzin Performansı ve Sağlığı ile kullanılır.

Bilimsel olarak benzin yakıtının en verimli ve çevreci şekilde yakıldığı değer 14.7 olarak belirlenmiştir, yani içten yanmalı motorlarda, silindire yanma için bir birim yakıta karşılık kaç birim hava girdiğini gösterir. Örneğin, 14.7 AFR demek, 1 birim yakıta 14.7 birim hava ile yanmanın gerçekleştiği anlamına gelir. Araçlarımızda bulunan narrowband (dar bant) oksijen sensörleri de bu değere sabitlenmiştir. Yanma gerçekleştikten sonra atık gazı bu sensörler vasıtası ile okur ve araç beynine “karışım zengin”(Örn: 13.5) “karışım fakir”(Örn:16.1) şeklinde sinyal gönderir. Araçta (ecu) buna göre yakıtta düzeltme yapar. (Stft – Ltft)  ( Stft – Ltft nedir bakınız. )

Araçlarda iki şekilde okuma aralığı bulunmaktadır,  bunlardan biri narrowband yani aracımızda bulunan oksijen sensörünün okuma aralığı darband okuma yapabiliyor anlamına gelir. Diğeri ise Wideband yani genişband sensördür. Bu kısım ise aracın oksijen sensörleri vasıtasıyla okunamayan bölümü wideband (genişband) sensörler ile okuma yapılabilen normal kullanıma göre biraz daha zengin olan kısımdır.

Araçların çalışma sistemi itibariyle oksijen sensörleri Darband ölçüm yapar ve aracın zengin karışım yada fakir karışım değerlerine göre araç ecu’suna sinyal gönderir.  Araç beyni (ecu) gelen bu sinyallere  göre hava-yakıt karışım oranını ayarlamak için sürekli bir çalışma içerisindedir. Haliyle aracın ecu’su devamlı güncelleme halinde olup, aracın hava-yakıt karışım oranını sürekli düzenlemeye çalışır.

Ancak aracın oksijen sensörünün (narrowband) okumadığı kısım olan Wideband (genişband) bölümünde herhangi bir düzeltme yapılamamakta ve araca yüklenen fabrikasyon yazılım haritası ile çalışmakta ve yanma odasına ne kadar hava-yakıt karışımı gönderilmesi gerekiyorsa o kadar yakıt gönderimi sağlanır.

Araç beyni (ECU) nedir?

Araç beyni (ECU) aracımız ile sabit hızda stabil bir şekilde gidildiğinde closed loop (kapalı döngü) kısmında aracı kullanır ve kapalı döngü de 14.7 AFR değerini hedefleyerek düzeltmelerini yapar, hızlanmalarda yani araca dip gaz verildiğinde aracın ecu’su Open loop’ a (açık döngü) girer ve hava- yakıt karışım oranı bir miktar daha zenginleştirir. Atmosferik motorlarda Open loop bölümü (12.0 – 13.0) Afr aralığında araca göre değişirken, Turbo Şarjlı motorlarda biraz daha zengin olup (10.0 – 12.0) Afr aralığında değişiklik göstermektedir.

Kısacası aracınıza yapılacak olan profesyonel LPG Afr Ayarı sayesinde aracınızın çalışma performansı benzinle eşdeğer hale getirilecek. Aracınızda meydana gelen veya gelebilecek olan sübap eritme problemi, katalizör dolması, rampalarda yığılma (performans kaybı) vb. konularda sorunlu olan aracınızın çalışma performansı benzin performansından farksız kalmaktadır. Daha fazla yakıt yakma gibi sorunları olan aracınız, Afr ayarı ile yakması gerektiği kadar yakıt yakacaktır.

Sizlerde aşağıdaki bölgelerde bulunuyorsanız iletişim kısmından bizlere ulaşabilir, aracınızın sağlıklı LPG performansı ile çalışmasını sağlayabilirsiniz.

İstanbul Afr Ayarı

Bir cevap yazın