OBD Cihazı ECU Bağlantı Cihazı

LPG ayarlarımızı doğru bir şekilde yapabilmemiz için araç motorunun bazı verilerini okuyabiliyor olmamız gerekiyor. Bazı LPG kitlerinde bu veriler LPG ayar programından okunabilmektedir. Ancak çoğu Lpg programında Obd bağlantısı yapılmadığından OBD (ELM 327) Cihazına genelde ihtiyaç duyulmaktadır.

Aracın motor ECU’suna bağlanarak, yakıt kesme durumunu, LTFT ve STFT değerlerini görmemiz gerekiyor. Ayrıca MAP, MAF; ateşleme avansı gibi verilerinde izlememiz gerekir. ELM327 olarak adlandırılan cihaz ile hızlı ve ucuz bir şekilde aracımızın ECU’suna bağlanabiliriz. ELM327 usb, Bluetooth ve WiFi bağlantı şekilleriyle piyasada yaygın olarak bulunmaktadır. Android kullanıcıları için Elm 327 Bluetooth cihazı ve Torque Pro programı son derece idealdir.         Elm327 Bluetooth cihazı ortalama 30-50 TL arasında satılmaktadır. Torque programınızda android marketten indirilebilirsiniz. Iphone ve iPad kullanıcıları için Bluetooth Elm327 cihazı maalesef çalışmamaktadır. WiFi özellikli cihazı satın almaları gerekmektedir. Bu cihaz Bluetooth’la olana göre maalesef biraz daha pahalı. Yazılım olarak ise ücretsiz iOBD2 yazılımını öneririz.

Arkadaşlar tabi ki obd cihazı yardımı ile yaptığımız stft ve ltft yakıt kesme ayarları sadece closed loop (kapalı döngü) durumunda yapabileceğimiz ayardır. Open loop (açık döngü) durumunda sadece #AFR Cihazı ile ayar yapılabilmektedir.

 

Bir cevap yazın